Žarošický velbloud 2024 (Ruth Maier) |

Mezinárodní kreativní studentský kemp

ŽAROŠICKÝ VELBLOUD 2024 + komiks VELBLOUD NA DUNAJI jako součást projektu Ruth Maier & Archy rodiny Maier,(Deník Ruth Maierové, Přetnuté životy), 

Ve spolupráci a pod záštitou Jeho Excelence velvyslance Norského království, rakouským DÖW a norským HL SENTERET, s podporou Muzea města Brna, Vily Löw-Beer, Arnoldovy vily, Muzea Mehrin, Danielem Löw-Beerem a Nadačním fondem Archa  připravujeme III. částa unikátního projektu RUTH MAIER, jehož první části byločeské vydání knihy Deník Ruth Maierové (vyšla v r. 2022 pod záštitou primátorky Statutárního města Brna) a realizace putovní dvojvýstavy „Přetnuté životy a poselství Archy rodiny Maier“ jakožto symbolu sounáležitosti s osudy rodin Löw-Beer a Tugendhat (Vilém Reinöhl).

Druhou částí projektu byla a je dvojvýstava Přetnuté životy, která vkládá do trianglu životních osudů Ruth od jejího narození a vyrůstání ve Vídni období pobytů v Žarošicích, které považovala za mnohem šťastnější, než ve Vídni.

Třetí (dlouhodobou) částí projektu je

I. ročník mezinárodního kreativního kempu mladých >ŽAROŠICKÝ VELBLOUD<

kladoucí si za cíl mj. podpořit komiksové vydání knihy „VELBLOUD NA DUNAJI“, které

- musí srozumitelně mluvit ke generaci 12-25 let, tomu je nutno podřídit veškeré další atributy

- musí zahrnovat 3 oblasti životních etap RM: Žarošice, Rakousko, Norsko

- musí být realizován jako česko-rakousko-norský, vydání půjde na trh  ve všech 3 státech najednou ke dni 10. listopadu 2026 (I. české /14. světové vydání knihy „Deník Ruth Maierové“ jsme realizovali v ceněném překladu Kateřiny Krištůfkové s nakladatelstvím Albatros-Edika v r. 2022)

- musí být realizován v maximální možné míře mladými ženskými autorkami (scénáristka, grafička

a další).

Cílem Žarošického velblouda je dlouhodobě uchovat, připomínat a dále rozvíjet odkaz mimořádně talentované dívky Ruth Maier, jejíž mladý život předčasně ukončily události holocaustu. Ruth Maier se sice narodila ve Vídni v roce 1920, ale měla rodinné vazby na vesnici Žarošice (ze které pocházela rodina jejího otce) a díky jejím dochovaným deníkům, vydaných jako „Deník Ruth Maier“ víme, že měla toto místo hluboko ve svém srdci - proto se zde kemp také bude každoročně konat; aktuálně máme zpracovány tematické plány do r. 2028. Každé téma bude postaveno jako výzva ke kreativní volné reflexi představy různých témat života Ruth Maier – fiktivně v dnešní době.

 Letošní I. ročník 2024 ve dnech 26. – 30. 6. 2024 bude zaměřen na komiks, protože právě vzniká komiksová verze jejích deníků. Účastníci kreativního kempu - studenti z Norska, Rakouska a Moravy - se pod vedením Kristýny Plíhalové, autorky mnoha úspěšných komiksů, naučí základy této kreativní disciplíny, vytvoří si vlastní komiks a absolvují několik výletů a exkurzí po Moravě, včetně workshopu v Brněnci ve spolupráci s Danielem Löw-Beerem a Nadačním fondem Archa pak proběhne moderovaná diskuze W. Garschi – autora výstavy o Ruth Maier s V. Reinöhlem – potomkem rodiny Maier, dále exkurze do Brněnce, do továrny, kde Schindler zachránil více než tisíc Židů před smrtí a do Brna, do nového muzea Malý Mehrin. To vše pod vedením zkušených instruktorů a lektorů. Komunikačním jazykem kempu bude angličtina.

Veškeré náklady (cesta, ubytování, program, strava) nese náš projekt.

 II. ročník 2025 bychom chtěli věnovat imaginaci tématu odívání mladé dívky Ruth Maier. O  lektorském vedení jednáme s paní prof. Liběnou Rochovou.

Zplnomocněnou manažerkou projektu je Mgr. Hana Bednaříková.

Pět let Velblouda (plán)

2024: Obrázky ze života velblouda, zaměření: komiks

2025: Velbloud uchem jehly, zaměření: móda a šití

2026: Velbloud na Dunaji, zaměření: divadlo / krátký film – JAMU, Jaroslav Kravka

2027: Velbloudovy myšlenky, zaměření: literatura (tvorba literatury), filozofie, gender

2028: Hra o Velblouda, zaměření na role playing/LARP

Rakouskému období se dlouhodobě věnuje vídeňský „DÖW/Dokumentationsarchiv des österreichischen Widerstandes“; osudům Ruth Maier v Norsku se pak věnují rozsáhlé projekty „The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies – HL SENTERET“. Brno a Jihomoravský kraj se tak mohou zařadit mezi mimořádně důstojné instituce.

Uvedením našeho projektu splácíme pomyslný dluh Moravy vůči přetnutým životům. Zaštiťující (a dotační) podpora Jihomoravského kraje + záštita primátorky Statutárního města Brna již byla poskytnuta; umožní tak ukázat i mimo okruh velkých měst, že nezapomínáme.

Putování výstavy a série unikátních workshopů „Žarošický velbloud“ chce hovořit a hovoří především k mladé generaci jazykem jejich vrstevnice; nechceme však prvoplánově pracovat s (nepopíranými) pochmurnými hrůzami Judensternu, agresivně rozdělené a rozeštvané společnosti, plynem a miliony smrtí. Ostatně kdo si umí (a chce) představit 6 milionů mrtvých lidských hlav? Náš projekt mluví jinak. „Nechci jen padnout mrtvá k zemi jako šroub od stroje. Lidé mizí. Já chci žít. A něco po sobě zanechat, dokument, že jsem tady byla. Velké krásné dílo,“ zapisuje si Ruth do deníku prorocká slova ještě jako školačka 16. října roku 1934. „Dlouho jsem uvažoval nad posledními slovy Ruth, o kterých víme, a jsou natolik mnohovýznamová, že interpretovat si je musíme každý sám: ‘Myslím, že to dopadlo tak, jak mělo. Proč bychom neměli trpět, když je tolik utrpení?‘“ uvedl Vilém Reinöhl pro Český rozhlas.

Vilém Reinöhl, člen rodiny Maierových; Leoš Fučík, ředitel ústavu Opus Lacrimosa, z. ú. – pořadatel

info Ve fóru nebyly nalezeny žádné kategorie ani témata.

Kontakt

 

.

 

CHARLEY TRAMP® ukončení projektu

PROJEKT DOTOVANÉ PŮJČOVNY OBYTNÉHO AUTOMOBILU PRO TĚŽCE ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ JSME BYLI NUCENI UKONČIT. ZA 3 ROKY SE NÁM NEPODAŘILO ZÍSKAT ŽÁDNOU DOTAČNÍ PODPORU ANI ŽÁDNÉHO DONORA. ZA VÝHODNÝCH KOMERČNÍCH PODMÍNEK JE MOŽNÉ SI VŮZ CELOROČNĚ VYPŮJČIT ZDE : https://www.charleytramp.cz

 

Poslední článek - HOMEPAGE PRVKY

 

firemní slogan, motto nebo myšlenka
+420 606 161 620 fucik.leos@gmail.com
NastaveníReferenceKontakty